Choď na obsah Choď na menu
 


Štandard

15. 7. 2008

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Výzor:               Golden retriever je mocný, dobre stavaný pes, s krásnou dlhou strsťou zlatej až krémovej farby. Nohy, silné , svalnaté, laby majú pripomínať tvarom mačacie labky. Chvost silne osrstený, vo výstavnom postoji pripomínajúci vejár, nesený na úrovni chrbtovej línie,  pri spustení siahajúci po päty.. Oči a nozdry majú mať tmavý pigment, zuby nožnicovitého skusu. Uši  zvesené, Nasadené vo výške očí. Výška : Pes : 56-61 cm, sučky : 51-56 cm.

Výraz:                 milý, bez stopy agresivity.

 

Na jeho šľachtení sa zúčastnili pravdepodobne Newfoulandský pes, írsky a anglický seter. Samozrejme trvalo ešte pár  desiatok rokov, kým nadobudol svoju súčasnú podobu.Chovateľským zámerom bolo predovšetkým vyšľachtenie poľovného psa s dominantnými vlohami pre prinášanie zveri a prácu vo vode. Pre jeho milú dobrosrdečnú povahu, neagresívne správanie sa stal postupne vyhľadávaným spoločenským psom.

Golden retriever patrí do VIII.skupiny FCI - sliediče, prinášače a vodné psy.

Do skupiny retrievre patria : Golden retriever ( GR), Labrador retriever (LR), Flat Coated retriever (FCR), Curly coated retriever (CCR), Nova Scotia Duck Toling retriever (NSDTR), Chespaeke retriever (CHR).

Všetky retrievre sú inteligentné, učenlivé, pracujú s radosťou. Príznačná je pre nich dobrosrdečnosť a dôvera v človeka. Retriever má byť bez stopy agresivity a to tak k človeku ako aj iným psom a zvieratám. A to napriek jeho poľovným inštinktom. 

Napriek tomu  sa v našich končinách LR sa teší stále najväčšej popularite spomedzi retrievrov. Za ním nasleduje Golden retriever, potom Flat coated retriever, Nova Scotia Duck tolling retriever. Vzácnosťou  v našich končinách sú  Curly Coated retriever a Chespeake  bay retriever.