Choď na obsah Choď na menu
 


Povaha

20. 7. 2008

            Čo by Ste mali vedieť keď sa rozhodnete pre Golden retrievera.

 

Golden retriever je staroanglické poľovné plemeno, prvýkrát predstavené v 19. storočí. Jeho domovom je Veľká Británia. O prapôvode plemena koluje veľa historiek, ale isté je, že pôvod všetkých plemien retrívera leží v Newfoundlandu. Tunajšie psy boli výdatní pomocníci miestnym rybárov pri lovení, kde im neúnavne pomáhali ťahať laná lodí alebo vypadnuté ryby zo sietí, a to i pri veľmi nepriaznivom počasí. Preto britský námorníci priviezli niekoľko týchto psov do Anglicka. 

Čistokrvný chov tohoto plemena začína v druhej polovici 19. storočia, kedy lord z Tweedmounthu skrížil žltosrstého wavy coated retrívera s fenou dnes už neexistujúceho tweed water španiela. V nasledujúcich 20-tich rokoch boli tieto psy krížené nie len s ďalšími Wavy-coated-retrívermi a Tweed-water-španielmi, ale taktiež s írskymi setrami a bladhoundy. Postupne sa z týchto spojení vyvíjal pes s veľmi ľúbivým vzhľadom a špecifickými vlastnosťami pre náročnú "prácu po výstrele". Ako plemeno bol zlatý retríver uznaný v roku 1913.

Jeho úlohou bolo po love vyhľadať a priniesť zastrelenú zver, či už z hlbokej trávy, krovia alebo vody. Pre svoj jemný záhryz sa používal a používa najmä na prinášanie vodných vtákov. Vloha pre prinášanie je u retrievera silná, čo sa prejavuje už v šteňacom veku, kedy s veľkou radosťou nosí v papuľke rôzne predmety. Pre jeho mimoriadne milú, priateľskú povahu, učenlivosť a prispôsobivosť sa stal postupne obľúbeným spoločníkom ľudí a jeho popularita vzrástla.

Golden je jemný v povahe, maznáčik, nie je taký neúnavný pracant ako jeho „ brat „ labrador. Je citlivejší na svoju rodinu, na jej členov je veľmi fixovaný. Pre svoju neagresívnu povahu je využívaný i v canisterapii a aj ako asistenčný pes. Veľmi dobre sa znesie s inými domácimi miláčikmi. Golden retriever je spoločenský, najlepšie sa cíti v kruhu svojej svorky. Nemá rád odlúčenie. Jeho srsť znesie akékoľvek poveternostné podmienky, ale jeho duša má miesto doma pri Vašich nohách. Golden retriever miluje pohyb, prechádzky a vodu. Je to vodný živeľ. Neúnavne sa bude do nej vrhať znova a znova pre svoj aport. Golden neznáša tvrdé zaobchádzanie. Výcvik základnej poslušnosti je pre neho samozrejme vhodný, ale klasický „ cvičák „ kde sa trénuje i obrana, nie je jeho šálkou kávy. Golden nestráži. Zašteká to áno, ale tým to pre neho končí. Nie je to agresor, nemá k tomu genetické predpoklady.

Niečo z enciklopédie : Povaha Tento pes je dobre známy svojou kľudnou, uvolnenou, avšak zodpovednou povahou. Jeho inteligencia je značná, je to poslušný a dobre ovládateľný pes, ideálny do rodiny. Tento pes je svojmu pánovi hlboko oddaný, veľmi miluje i ostatných členov rodiny, a je na človeka silne fixovaný. Nezáujmom o neho veľmi trpí, pokiaľ zostáva celý deň sám, môže dôjsť k poruchám chovania. K cudzím ľuďom sa zlatý retríver chová príjemne, pokiaľ je správne vychovaný, nikdy nebýva agresívny. Pri stretnutí s inými psami je priateľský a nevyvoláva bitky. Problémy nie sú ani vo vzťahu k ostatným domácim miláčikom. Pre svoju absolútne neagresívnu a mimoriadne priateľskú povahu je zlatý retríver považovaný za jedno z najvhodnejších plemien k deťom. Držanie Ustajnenie v koterci je pre zlatého retrívera krajne nevhodné, pretože jeho citlivá povaha trpí nedostatkom kontaktu s rodinou a poruchy povahy sú v tomto prípade nevyhnuteľné. Pes by mal bývať s vami v dome, kde by mal mať k dispozícii vlastný, dostatočne veľký brlôžok. Ten by mal byť v byte umiestnený tak, aby v ňom pes mohol nerušene odpočívať, ale zároveň sledovať dianie v rodine. Z tohto psa môžete vychovať i strážcu záhrady či domu, ale pes obranár z neho nebude nikdy, pretože mu chýba hryzavosť.

Na záver, pokiaľ chcete psa na stráženie, nebude GR pre Vás tou správnou voľbou. GR nestráži. Zašteká, ohlási návštevu, ale to pre neho končí. Je to dané tým, že GR miluje ľudí, často je až príliš dôverčivý a dobrosrdečný. Stačí sa mu milo prihovoriť a bude sa tešiť z každého človeka, úprimne veriac, že našiel nového kamaráta. Vychovať ho k nedôvere ľudom by znamenalo zlomiť jeho veľké srdce, srdce zo zlata.<